Kvalita, gramáž a druh pěny jsou parametry, které ovlivňují cenu matrace až z 80%. Pěna tvoří nejdůležitější část matrace, která má za úkol roznést zatížení a zároveň co nejlépe odpružit tělo spícího člověka.


 

Základní druhy polyuretanových pěn jsou:

PUR pěna – pěna bez speciálních funkcí, cenově dobře dostupná, ale s nízkou trvanlivostí a stupněm komfortu

HR (high-resilient) pěna – tzv. studená, která je vyráběna za nižších teplot a dosahuje tím vyšších hustot, které předurčují matraci vyšší životnost a vyšší komfort s lepším odpružením. Struktura pěny je složena z větších „bublinek“, které poskytují výbornou prostupnost vzduchu.

NAWAPUR – kombinace PUR pěny a přírodního extraktu ze skočce obecného (Verenda), který odpuzuje bakterie a vytváří v matraci příjemné mikroklima. Matrace z tohoto materiálu zároveň šetří životní prostředí, neboť se k jejich výrobě používají recyklovatelné suroviny.

Viscoelastická pěna – někdy také nazývána líná nebo lazy pěna – je kombinace PUR nebo HR pěny a příměsi viskózních látek, které reagují na úroveň přijímaného tepla. Původně byl materiál vyvinut pro potřeby NASA. Pěna z tohoto materiálu reguluje svou tuhost – při zahřátí změkne, při zchladnutí ztuhne. Matrace pak umí regulovat svou tuhost v závislosti na lokálním zatížení a plně se přizpůsobit tělu člověk. Drobná nevýhoda těchto pěn je ta, že se poměrně dost zahřívají a způsobují pocení, ale již se objevují i materiály, které to dokáží zamezit (např. GV8020).

Energy pěna – nově vyvinutá řada studených pěn s parametry bížící se latexovým matrací, Energy pěny dokáží při své hustotě poskytnout menší stupeň odporu proti stlačení, čímž se lépe využívá vlastnost pěny a matrace tím aktivně vydává energii, kterou absorbuje během stlačení. Vývoj tohoto druhu pěn byl závislý zejména na technologických možnostech vypěňovacích linek a momentálně představují špičku mezi studenými pěnami.

GR pěna – top end varianta Energy pěn, která si zaslouží vlastní pojmenování. Pěna je vybavena špičkovými parametry – hustotou a kvalitou převyšuje i běžné latexové matrace a zároveň poskytuje měkkost a pružnost. Materiál je vhodný pouze pro určitý stupeň zatížení, avšak poskytuje pro něj ten nejlepší komfort. Dovolí tělu se zabořit více než ostatní pěny a zároveň velmi silně pruží směrem vzhůru. Nutnou vyzkoušet!!


Pěny se dále liší svou gramáží, která je u každé pěny obvykle uváděna jako dvoumístné číslo. Gramáž ovlivňuje cenu konečné matrace až řádově, tzn. např. matrace z PUR17 může být v prodeji za 900,- a naopak matrace z GR75 za 9000,-.

Při nákupu matrace je tak potřeba dbát na to, aby člověk dostal za své peníze skutečně to co potřebuje – tzn. správnou gramáž pěny. Gramáž nemusí nutně znamenat tvrdost, tzv. tužidlo cenu neovlivňuje a za 900,- lze vyrobit matraci z PUR17 s tvrdostí 50 nebo i s tvrdostí 15, taková tvrdá matrace se ale rychle proleží. Gramáž se udává v kilogramech na metr krychlový, tzn. správně objemová hustota a ve výrobě je hlídána dle normy EN ISO 845. Kvalita pěna je pak závislá na tom, jakou povolenou odchylku výrobce povoluje. Je obvyklé, že němečtí a rakouští výrobci pracují s 2 – 3% odchylkou, výrobci z východní a jihovýchodní Evropy až s 10%. Odchylka vzniká především během vypěňování kdy během chlazení pěnového bloku gravitace způsobí vyšší hustotu ve spodní části bloku a obráceně. Nízká odchylka zajistí, že se pěna neproleží. Odpor proti stlačení je druhé dvojčíslí udávané za objemovou hmotností pěny a udává se v dekapascalech. Množství „tužidla“ v pěně by mělo odpovídat možnostem a trvanlivosti dané pěny. Čím méně tužidla, tím je materiál měkčí, člověk se více zaboří a pěna to musí vydržet. Nejkvalitnější materiál se tedy pozná podle toho, že má vysokou hustotu a nízký odpor proti stlačení a obráceně. Tvrdost je měřena dle normy EN ISO 3386-1 a pomáhá nám v kalibraci matrací dle BMI. Doporučené použití pěn v matracích bohužel dnes neupravuje žádná norma, proto jsou všechny matrace navrženy tak, aby vyhovovaly různým typům zátěže, různým požadavkům zákazníků a především jejich rozpočtu. Dokonce i tzv. „zdravotní matrace“, které podléhají schválení příslušných orgánů nemají s nastavením objemové hustoty dle zátěže zákazníka nic mnoho společného. Normy běžně používané jsou až z roku 1986. Naše společnost nabízí proto matrace tak, aby měl každý možnost si vyzkoušet všechny nejprodávanější modely a mohl se sám rozhodnout. Zároveň spolupracujeme při vývoji nových matrací s kluby invalidů, kde jsou extrémně vysoké nároky na zdravý spánek. Tím jsou naše modely matrací dobře připraveny pro Vás pro zákazníky.